Po co wydawać większe pieniądze na wyciskarkę, jeśli blender jest tańszy, a też zrobi zdrowy napój owocowy lub warzywny? Czy smoothie to nie po prostu gęsty sok? Porównywanie soku z wyciskarki i koktajlu z blendera, to jak porównywanie dwóch różnych sportów. W zależności od potrzeb organizmu, dla niektórych korzystniejsze będzie bieganie, a dla innych joga. Tak, jak każdy rodzaj aktywności jest lepszy od siedzenia na kanapie, tak zarówno oba napoje, sok i smoothie, są ważnymi składnikami zdrowej diety. Idealnie byłoby stosować obie opcje w zależności od potrzeb.
Czym różni się blender od wyciskarki?
Wyciskarka miażdzy owoce i warzywa wycikając z nich sok. Oddziela miąższ od soku, po czym obie substancje wydostają się z maszyny do dwóch rożnych pojemników. Blender ma tylko jeden zbiornik, w którym metalowe ostrze rozdrabnia całe owoce i warzywa, zamieniając ich postać na płynną. Powstały w ten sposób smoothie zawiera zarówno sok, jak i miąższ z owoców i warzyw.
Jaka jest zawartość odżywcza soku i smoothie?
Wydawać by się mogło, że sok pozbawiony miąższu zawiera mniej składników odżywczych, niż smoothie zrobiony z całych owoców i warzyw. Prawdą jest, że część składników odżywczych pozostaje w miąższu oddzielonym od soku, jednak, czego również pozbywamy się przy użyciu wyciskarki jest nierozpuszczalny błonnik, który spowalnia przyswajanie substancji odżywczych przez organizm. W związku z tym, pomimo że zawartość soku to 70% wartości spożywczej owoców i warzyw, dzięki pozbyciu się błonnika, substancje te zostaną w 100% wchłonięte przez organizm. Picie soku oznacza więc przerwę dla systemu trawiennego, co sprzyja odpoczynkowi i odbudowie organizmu. Dzięki dużym skoncentrowaniu witamin i minerałów w świeżych sokach, są one szybkim zastrzykiem energii.
Nie oznacza to jednak, że błonnik, który znajduje się w smoothie jest niezdrowy. Spełnia on swoja ważną funkcję przyśpieszania metabolizmu i ograniczenia wchłaniania cukru. Różnica w zawartości błonnika lub jego braku w napoju, decyduje o różnych korzyściach z picia soku i smoothie. Koktajl zrobiony w blenderze, dzięki zawartości błonnika daje poczucie syta. Smoothie nie tylko zaspakaja głód, ale również wspiera system trawienny w pozbyciu się toksyn z układu pokarmowego. Dostarcza on energii wolniej niż sok, ale efekt trwa dłużej przy zachowaniu równowagi poziomu cukru.
Jakich składników można użyć do przygotowania napoju?
Dzięki oddzieleniu miąższu od soku, do przygotowania napoju w wyciskarce możemy użyć znacznie więcej warzyw i owoców, niż jesteśmy w stanie zjeść lub zmiksować w blenderze. Oznacza to większą koncentrację witamin i enzymów, o czy świadczy również ciemniejszy kolor soku niż kolor smoothie zrobionego z tych samych warzyw. Jeśli jesteśmy miłośnikami bananów lub awokado, nie obejdzie się bez blendera. Daje on większe możliwości przy doborze składników: do koktajli można dodać lód, mleko, olej, orzechy, nasiona i inne suplementy. Szczególnie tych ostatnich raczej nie dosypalibyśmy do soku z wyciskarki. Z drugiej strony, wyciskarka sprawdza się lepiej jeśli chodzi o warzywa liściaste i zioła.
Która maszyna jest wygodniejsza w użyciu?
Blender składa się tylko z jednego pojemnika, dlatego jego mycie jest znacznie szybsze i wygodniejsze. Wyciskarka posiada wiele części, których rozkładanie, mycie i ponowne składanie może okazać się uciążliwe i wpłynąć negatywnie na częstotliwość użytkowania.
Kiedy używamy wyciskarki?
- kiedy potrzebujemy szybkiego zastrzyku energii;
- kiedy chcemy pozwolić naszemu systemowi trawiennemu odpocząć, a w międzyczasie oczyścić, detoksykować i uzdrowić inne udały organizmu;
- kiedy chcemy zrobić zielony napój z warzyw liściastych i ziół;
Kiedy używamy blendera?
- kiedy mamy ochotę na słodki koktajl owocowy bez dużego ryzyka podniesienia poziomu cukru we krwi;
- kiedy chcemy zaspokoić głód i zachować energię na dłużej;
- kiedy nie mamy czasu na rozkładanie i czyszczenie wyciskarki.
Najwyżej oceniane wyciskarki
Pingback: 20 pomysłów na wykorzystanie pulpy | Wyciskaj świeże soki
Pingback: Jak przechowywać sok? | Wyciskaj świeże soki
Pingback: Nie tylko soki – dodatkowe funkcje wyciskarki pionowej | Wyciskaj świeże soki
Pingback: Fakt czy mit? Nie powinno się mieszać soku z owoców i warzyw | Wyciskaj świeże soki
Pingback: Fakt czy Mit? Picie soków prowadzi do utraty wagi | Wyciskaj świeże soki
Dla mnie obowiązkowo wyciskarka i sokowirówka, dwa najważniejsze sprzęty w mojej kuchni Teraz używam sokowirówki Amici którą niedawno nabyłam i jeśli chodzi o soki z warzyw typu marchew to pierwsza liga, jak jest dobra moc i solidne sito to wychodzą porządne. Do tego jeszcze muszę dokupić wolnoobrotową do soków
Pingback: Fakt czy mit? Świeżo wyciskany sok to bomba cukrowa | Wyciskaj świeże soki