Pisaliśmy już o różnicach między wyciskarką wolnoobrotową a sokowirówką. W przypadku wyciskania soku, różnica polega przede wszystkim na jakości soku i zawartości składników odżywczych, o których decyduje wydzielanie ciepła przy szybkich obrotach tarcz w sokowirówce lub brak tego skutku ubocznego dzięki zastosowaniu ślimaka w wyciskarkach. Jednak najbardziej atrakcyjną różnicą w tych dwóch urządzeniach do robienia soku, jest fakt, że funkcje wyciskarki na sokach się nie kończą. Wyciskarki są droższe od sokowirówek, ale jest to inwestycja w prawdziwie wielofunkcyjną maszynę. Wystarczy zamienić sitko na filtr z większymi oczkami lub założyć inną przystawkę, aby przygotować koktajle, przeciery, zupy, lody. Wyciskarka pozioma z odpowiednim filtrem zmieli mięso lub uformuje makaron. To właśnie dodatkowe funkcje maszyn wyróżniają poszczególne modele i decydują o różnicy między wyciskarkami pionowymi i poziomymi. Dziś skupimy się na wielofunkcyjności wyciskarek jedno-ślimakowych pionowych.
Smoothie bez blendera
W porównaniu do sokowirówki, wyciskarka świetnie radzi sobie nie tylko z twardymi owocami i warzywami, ale wyciśnie również sok z warzyw korzennych, liściastych oraz ziół. Także często problematyczna trawa pszeniczna, z której sok uważany jest za najbardziej bogaty w składniki odżywcze, nie stanowi problemu dla wolnoobrotowej wyciskarki. Ale napoje, które możemy przygotować w tej maszynie, to nie tylko soki, również gęste koktajle. Wystarczy użyć sitka z większymi oczkami (w zestawie z niektórymi wyciskarkami lub w ofercie dodatkowych akcesoriów do innych modeli), otwór wylotu soku pozostawić zamknięty i pozwolić składnikom wymieszać się w głównej komorze. W ten sposób bez blendera zrobimy smaczny smoothie.
Naturalne lody i sorbety
Przy użyciu tego samego sitka z większymi oczkami, zrobimy w wyciskarce mrożone sorbety i lody. Łatwość ich przygotowania jest zaskakująca. Wystarczy do otworu wyciskarki wrzucić mrożone owoce, np. banany. Ponieważ ślimak miażdżący składniki nie wytwarza ciepła, jako rezultat otrzymamy zmrożone lody. Proste, naturalne, zdrowe.
Mleko roślinne zrobione w domu
Jedną z ciekawych funkcji wyciskarki jest robienie mleka roślinnego. Mleko ryżowe, migdałowe czy owsiane to opcja nie tylko dla osób z nietolerancją laktozy czy dla wegan. Szybko zyskuje popularność, jednak cena mleka roślinnego w sklepach sprawia, że nadal jest to produkt elitarny. A wcale nie musi. Dzięki wykorzystaniu wyciskarki możesz przygotować mleko roślinne w domu. Nie tylko będzie ono kilkanaście razy tańsze, ale również zdrowsze, bez konserwantów, dodatków i bogatsze w składniki odżywcze. Aby przygotować mleko roślinne, np. migdałowe w domu, należy moczyć migdały w wodzie przez noc, a potem przetworzyć je wraz z wodą w wyciskarce. Można dodać wanilię lub cynamon według gustu. W ten sam sposób zrobimy mleko ryżowe, kokosowe, owsiane, z orzechów laskowych, czy kakao.
Przeciery, zupy, salsa
Nie należy zapominać, że oprócz soku ze składników wrzuconych do wyciskarki, wydostaje się z niej również miąższ. To w nim znajduje się cały błonnik oddzielony od soku. Jest to bardzo ważny składnik dla metabolizmu, dlatego miąższ też warto wykorzystać. Istnieje wiele przepisów i porad, co można zrobić z tzw. pulpy, ale o tym bardziej szczegółowo innym razem. Sok z warzyw, pozbawiony błonnika, przygotowany rano, zapewni nam szybki zastrzyk witamin i enzymów, a jeśli dodamy miąższ pozostały z wyciskania do zupy, będziemy mieli pożywny, bogaty w błonnik lunch. Jedna maszyna przygotuje dwa posiłki jednocześnie.
Przeczytaj więcej o różnicy jaką robi zawartość błonnika lub jego brak w artykule “Sok z wyciskarki czy smoothie z blendera”.
Najwyżej oceniane wyciskarki
Hurom HE (HU-500) | PHILIPS HR1896/70 | Eldom PJ400 | Greenis F-9010 |
Zobacz całą listę
Zdjęcie 1. Vitality4life (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Zdjęcie 2. Strawberry Lemon Smoothie, autor:Vanessa Porter, na licencji (CC BY-SA 2.0)
Zdjęcie 3. “Almond Milk“, autor: Global Panorama, na licencji (CC BY-SA 2.0)
Pingback: Nie tylko soki – dodatkowe funkcje wyciskarki poziomej | Wyciskaj świeże soki
Pingback: “Wyciskamy” jedzenie dla dzieci | Wyciskaj świeże soki
Pingback: “Wyciskamy” jedzenie dla dzieci – przepisy | Wyciskaj świeże soki
Pingback: Sorbet pomarańczowo-cytrynowy z wyciskarki | Wyciskaj świeże soki
Pingback: Jak czytać specyfikacje wyciskarki? | Wyciskaj świeże soki