Co raz częściej w opisach wyciskarek można napotkać na logo BPA Free. Co to oznacza? I na ile należy brać to pod uwagę przy wyborze nowej wyciskarki?
Co to jest BPA?
Bisfenol A, popularnie nazywany w skrócie BPA, to organiczny związek chemiczny, stosowany do produkcji poliwęglanu, rodzaju przeźroczystego i sztywnego plastiku. Znajduje on zastosowanie w rożnorodnych produktach, np.: soczewkach do okularów, płytach CD, szybach okiennych, opakowaniach oraz pojemnikach na napoje. Najbardziej kontrowersyjne jest użycie BPA w butelkach dla dzieci, plastikowych talerzykach, kubkach oraz smoczkach. Cechą szczególną poliwęglanu, która czyni go tak użytecznym materiałem, jest jego odporność na pęknięcia. Kubek z tego rodzaju plastiku upuszczony na podłogę odbije się od niej, ale nie pęknie. Właśnie dlatego poliwęglan jest chętnie wykorzystywany przez niektórych producentów blenderów, wyciskarek i robotów kuchennych. Elementy wyciskarki, które zazwyczaj zawierają BPA (chyba że producent zapewnia o jego braku) to misa, pokrywa, pojemniki na sok i pulpę, czyli elementy, które narażone są na przypadkowe uszkodzenia. Fakt, że są to elementy wchodzące w bezpośredni kontakt z żywnością, w tym przypadku z sokiem, sprawia, że klienci zaczęli martwić się o swoje zdrowie po potwierdzeniu kilka lat temu toksyczności BPA. Niektórzy producenci już posłuchali tych obaw i wprowadzili zmiany.
Jakie są zagrożenia BPA?
Badania nad wpływem BPA na zdrowie człowieka nie pozostawiają wątpliwości, że jest to substancja szkodliwa. Toksyczność BPA sprzyja zachorowaniu na raka piersi, prostaty, cukrzycę, choroby serca. Szczególnie zagrożone są dzieci i niemowlęta, gdyż należą one do grupy o najwyższym poziomie ekspozycji w diecie na BPA w przeliczeniu na masę ciała. BPA mogą być uwalniane z plastików poliwęglanowych w przypadku, gdy plastik lub jego powłoka jest uszkodzony lub produkt wykonany z tego rodzaju tworzywa poddawany jest działaniu wysokiej temperatury. Ten ostatni fakt zaważył na tym, że producenci butelek dla dzieci, które są często podgrzewane, zaprzestali używania BPA do ich produkcji. Wiele krajów i organizacji stara się o wycofanie BPA z produkcji w branży spożywczej, jednak nie istnieje zakaz dotyczący tej kwestii. Jak pokazuje przykład producentów wyciskarek do soków, co raz więcej producentów dostrzega, że świadomość klientów na ten temat rośnie, w związku z tym logo BPA Free staje się elementem codzienności.
BPA Free jako kryterium wyboru wyciskarki
O szkodliwość BPA nie ulega wątpliwościom, a starania producentów, aby unikać tej substancji w swoich produktach, powinny być docenione, obecność BPA w elementach wyciskarki nie powinna determinować wyboru sprzętu. Przy stężeniu wszystkich toksycznych substancji w powietrzu, wodzie, żywności, przedmiotach codziennego użytku, BPA w elementach wyciskarki to jedynie kropla w morzu. BPA zawarte w pojemnikach mogłoby przedostać się do soku, jeśli plastik poddawany byłby wysokim temperaturom, co jak wiemy w przypadku wyciskarek wolnoobrotowych nie następuje. Używanie wyciskarki, która zrobiona jest z poliwęglanu to minimalne, bliskie zerowemu, ryzyko dla zdrowia. Jeśli mamy więc wybór między dwoma wyciskarkami, które różnią się tylko użyciem BPA, to weźmy to pod uwagę, ale nie warto rezygnować z kupna upatrzonego modelu, tylko i wyłącznie z tego powodu, że nie jest BPA free.
Wybrane wyciskarki bez BPA
Kuvings B6000 | BioChef | Oscrar DA-1000 | Hurom HE (HU-500) |