Nowoczesne wyciskarki sprawiają, że zrobienie soku jest coraz szybsze, a mycie sprzętu mniej uciążliwe. Sprzyja to zasadzie mówiącej, że świeżo wyciskany sok jest najzdrowszy i należy go pić zaraz po zrobieniu. Co zrobić kiedy chcemy jednak przechować sok na później, bo zrobiliśmy go za dużo, wycisnęliśmy go dla kogoś innego lub, po prostu, każda zaoszczędzona chwila jest cenna? Stosując się do kilku prostych zasad przedłużymy termin spożycia soku do kilku dni.
Im szybciej tym lepiej
Proces utleniania zaczyna się zaraz po wrzuceniu składników do wyciskarki, kiedy rozbija ona komórki owoców i warzyw. Nie da się tego uniknąć, ale można ten proces ograniczyć, zachowując jak najwięcej składników odżywczych soku. Jak? Pijąc sok zaraz po wyciśnięciu, nie dając mu czasu się utlenić. Szczególnie, jeśli sok robisz w sokowirówce, która z powodu szybkich obrotów tarcz w niej zastosowanych powoduje większe utlenianie soku i wydzielanie ciepła, które niszczy enzymy. Sok z wyciskarki wolnoobrotowej można przechowywać ok. 48 godzin jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki.
Przeczytaj więcej o różnicach między wyciskarką a sokowirówką.
Dodaj miąższ
Smoothie można przechowywać w lodówce dłużej nić sok. Dlaczego? Ponieważ zawiera błonnik, który zapobiega utlenianiu. Oddzielanie błonnika od soku jest podstawową różnicą między wyciskaniem soku a blendowaniem warzyw i owoców na koktajl. Im więcej błonnika, tym dłużej sok może stać w lodówce. Dobrym sposobem na przedłużenie czasu przechowywania jest więc dodanie trochę pulpy do soku. Błonnik w niej zawarty pomoże zachować wartości odżywcze soku oraz pozytywnie wpłynie na nasz poziom cholesterolu i cukru w krwi.
Przeczytaj więcej o różnicach między sokiem a smoothie.
Dodaj sok z cytryny
Duża zawartość witaminy C w cytrusach jest nie tylko korzystna dla naszego organizmu, ale również pozytywnie wpływa na zachowanie świeżości soku. Kwas askrobinowy zawarty w cytrusach jest stosowany jako dodatek do żywności zapobiegający utlenianiu. Dodaj do swojego soku cytrynę, pomarańczę lub limonkę, a będziesz mógł przechowywać sok dłużej w lodówce.
Przechowuj w szklanych pojemnikach
Sok, którego nie wypiliśmy od razu po wyciskaniu, należy przelać do szklanych pojemników ze szczelnym zamknięciem. Butelkę lub słoik wypełnij w całości, pozostawiając jak najmniej powietrza. Jeśli użyjemy jednorazowych porcji soku, unikniemy otwierania pojemnika kilka razy i wpuszczania do niego powietrza. Unikaj plastikowych pojemników, które mogą wydzielać toksyny, które dostają się do soku.
Wsadź od razu do lodówki
Jeśli przygotowujesz większą ilość soku z myślą przechowania go na później, zadbaj, aby czas od wyciśnięcia do umieszczenia w lodówce był jak najkrótszy. Nie zostawiaj soku na zewnątrz, gdyż sprzyja to rozwojowi bakterii.
Zamroź, jeśli to konieczne
Gdyby sok miał stać w lodówce kilka dni, lepiej go od razu zamrozić. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż niektóre składniki odżywcze zostaną utracone, ale lepsze niż pozwolenie, żeby całkowicie się zepsuł.
Najwyżej oceniane wyciskarki
Hurom HE (HU-500) | PHILIPS HR1896/70 | Eldom PJ400 | Eldom PJ200 |
Zobacz całą listę
Zdjęcie: “Fresh Squeezed“, autor: Caitlin Regan, na licencji CC BY-ND 2.0