Warzywa i owoce są zdrowe i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tym faktem nikt raczej nie dyskutuje, jednak forma spożywania pokarmów roślinnych wzbudza pewne kontrowersje. Pomimo dużej popularności wyciskania świeżych soków z warzyw i owoców, słychać głosy przeciwników, którzy uważają, że lepiej jeść warzywa, niż pić z nich sok. Główną zaletą picia soków z warzyw i owoców jest dostarczanie organizmowi skoncentrowanej dawki witamin i minerałów, które są łatwo przyswajane, gdyż picie soku nie angażuje układu trawiennego. Jaki problem mają z tym przeciwnicy rzekomej mody na soki warzywne?
Błonnik – zbędny czy konieczny?
Różnica między jedzeniem całych warzyw, a piciem z nich soku polega na zawartości błonnika, który w przypadku wyciskania soków, jest oddzielany od soku i trafia do pulpy. Zwolennicy soków uważają brak błonnika (lub jego małą zawartość) w sokach za zaletę, gdyż dzięki temu sok nie musi być trawiony przez organizm, co daje odpoczynek układowi trawiennemu i przyśpiesza wchłanianie składników odżywczych. W praktyce oznacza to, że sok jest szybkim zastrzykiem witamin i minerałów. Przeciwnicy picia soków zamiast jedzenia warzyw w całości, argumentują jednak, że błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego trawienia przez organizm: owszem spowalnia proces wchłaniania substancji odżywczych, ale zapobiega również gwałtownym skokom poziomu cukru we krwi oraz pozwala utrzymać poczucie sytości. Dzięki temu, że angażuje układ trawienny prowadzi do spalania większej liczby kalorii, w przeciwieństwie do picia soku, które wzmaga apetyt.
Sok lub nic?
Nawet jeśli jedzenie całego warzywa jest korzystniejsze dla organizmu niż picie z niego soku, rzeczywistość jest taka, że mało kto jest w stanie zjeść taką ilość warzyw, jaka wchodzi w skład jednej szklanki soku. Wyciskanie soku umożliwia spożycie znacznie większej ilości warzyw i owoców, ale przede wszystkim zachęca do sięgania po takie warzywa, których nie zjedlibyśmy na surowo w innym przypadku. Jeśli ktoś z ochotą zajada się surową pietruszką, szparagami, selerem naciowym, brokułem, pokrzywą i innymi popularnymi składnikami zielonych soków, to jak najbardziej gratulujemy i podziwiamy. W takim przypadku stwierdzenie, że lepiej jeść warzywa, niż pić z nich sok jest niepodważalnym faktem. Dla większości zwykłych śmiertelników wybór nie leży między sokiem lub surowym warzywem, a między sokiem lub niczym. Jeśli wyciskanie soków sprawi, że wzbogacimy naszą dietę w potrzebne witaminy i minerały znajdujące się w warzywach, forma spożywania gra tu drugorzędną rolę. O czym warto pamiętać, to fakt, że różne substancje odżywcze są w różny sposób wchłaniane do organizmu, dlatego nie powinno się ograniczać do jednej formy spożywania warzyw. Szklanka soku nie zwalnia z konieczności jedzenia surowych, gotowanych czy grillowanych warzyw.
Hurom HE (HU-500) | PHILIPS HR1896/70 | Eldom PJ400 | Greenis F-9010 |
Zobacz całą tabelę